Listopad 2015

Recenzia: Lauren Beukesová - Dívka, která se třpytila

28. listopadu 2015 v 14:03 | Marry |  Recenzie
Názov knihy: Dívka, která se třpytila
Originálny názov: The Shining Girls
Autorka knihy: Lauren Beukesová
Počet strán: 368
Jazyk: český
Väzba: pevná s prebalom
Rok vydania: 2015
Vydalo vydavateľstvo: Jota

Anotácia:
Harper získá v roce 1931 klíč od domu, který mu umožní cestovat časem. Nachází zde pokoj plný trofejí z vražd, které jednou spáchá - protože už je vlastně spáchal. Putuje časem od světové hospodářské krize třicátých let minulého století až po léta devadesátá a pronásleduje "zářící dívky", mladé inteligentní a nadějné ženy "s potenciálem". Pod dohledem je má od jejich dětství a zabíjí je až jako dospělé ženy. Vyprávění klouže dekádami tam a zpět. Vrah vedle těl zanechává obyčejné, ale přece zvláštní předměty a jiné trofeje si zase odnáší.
Kirby měla to štěstí, že Harperovo napadení přežila. Ví, že kromě toho, že se jedná o násilníka a psychopata, je na útočníkovi ještě něco zvláštního. Začne hledat další dívky, které však tolik štěstí neměly a podobná napadení nepřežily. S pomocí novinových výstřižků a rodin obětí pátrá po spojitostech s útočníkem a po jeho totožnosti. Jediného spojence nachází v novináři Danu Velasquezovi, který se jejím případem před léty zabýval. Kirby k němu přichází do redakce na stáž a jejich původně pracovní vztah se postupně začíná měnit v cosi osobnějšího.
Důkaz - Dům a jeho tajemství -, který Kirby nachází, se zdá neuvěřitelný. Ale pro dívku, která přežila vlastní smrt, není nic nemožné. Situace se mění v neprospěch Harpera, protože teď začne ona pronásledovat jeho. Tak dlouho dokud celou věc nedovede až do konce.

O autorke v skratke:
Lauren Beukesová sa narodila 5. júna roku 1976 v Johannesburgu. Píše romány, filmové aj televízne scenáre, venuje sa tvorbe dokumentov, komiksov a detských televíznych relácií. Podieľala sa na vzniku The Adventures of Pax Africa, prvého animovaného seriálu Juhoafrickej republiky. Príležitostne publiku v časopisoch, ako The Sunday Times, The Hollywood Reporter alebo Marie Claire. Za svoj román Zoo City obdržala cenu Arthur C. Clark Award a v súčasnej dobe pracuje na scenári podľa tejto knihy. Získala titul v odbore tvorivé písanie, ale za skutočnú školu života považuje svoje dvanásťročné pôsobenie ako novinárka na voľnej nohe. Baví ju pole dance a zoskoky padákom. S manželom a dcérou žije v juhoafrickom Kapskom Meste.

Obálka:
Obálka rozhodne patrí medzi tie, ktoré zaujmu na prvý pohľad. Pôsobí tajomne a to vás láka vziať ju do ruky.

Moje pocity z knihy:
Harper Curtis je sériový vrah s esom v rukáve. Vlastní kľúč od domu, vďaka ktorému môže cestovať časom. Táto schopnosť bráni polícií prísť na to, kto je vrahom "žiariacich" žien a Harperovi tak umožňuje v zabíjaní pokračovať. V roku 1974 však urobí chybu, keď si vyhliadne malú Kirby Mazrachiovú. Netuší, že jeho napadnutie prežije a už vôbec nie to, že by to mohlo viesť k jeho koncu. Príde Kirby na to, kto ju chcel zabiť skôr, než si ju vrah opäť nájde?

Nezáleží na tom, jak odejdete, konečný výsledek je vždy stejný.
(str. 55)